Zoo ZCSD600BS Satin Stainless D Handle 19mm x 600mm
ZCSD600BS
Sold as: Single Pack | Dispatch in 2-3 working days
RRP:
inc / ex VAT
inc / ex VAT
  • Meets BS EN 1634-1 standards
  • High quality satin stainless steel finish
  • Fixing Centres: 600mm
  • Length: 619mm
  • Bar Width: 19mm
  • Made by Zoo Hardware
Satin Stainless Steel Bolt Through Pull Door Handle by Zoo Hardware Full Details >
×
Ask a Question
Product Detail Product Detail
Zoo Hardware - D shape round bar stainless steel pull handle
• Features a 19mm diameter hollow tubular round bar design
• Satin brushed finish on a Grade 304 satin stainless steel base
• Covered with a manufacturer's 10 year mechanical guarantee
• Features a rear bolt through fix design for a secure fitting
• Designed to assist with the pulling and pushing of doors
• Dimensions: (view illustration - generic for d handles)
Size A :
Fixing Centres
- 600mm
Size B :
Total length
- 619mm
Size C :
Projection
- n/a
Size D :
Bar Diameter
- 19mm
• Sold singularly and supplied with two M8x65mm bolt through fixings
• Tested and certified to BS EN 1634-1 standards
• Fire rated to FD30 and FD60 minute for use on fire rated timber doors
• Suitable for commercial and domestic door use
zcsd150bs generic dimensional drawing to represent the dimensions of the pull handle
Product Specification Product Specification
Brand:Zoo HardwareLength:619 mm
Category:Door Pull HandlesProduct Finish:Satin Silver
Product Colour:Satin Stainless Steel Bolt Through Pull Handles
Style:Modern Bolt Through Pull Handles
Shape:D ShapePack Size:Single Pack
Fixing Centres:600 mmBar Width:19 mm
Type:Bar Handles
Bolt Fix Centres:600mm